25. 3. – Miroslav Kolařík, Ph.D. • Houby v souvislostech
začátek: od 16:30 hod
cena vstupenky: 250 Kč
v případě, že budou ještě volná místa, cena vstupenky na místě: 300 Kč
KDE: Recall centrum, Sedmihorky u Turnova
Houby nejsou jenom hříbky, ale také všudy přítomné plísně a kvasinky. Dozvíte se, že houby jsou všude kolem nás a patří tam i největší žijící mikroorganismus či druhy s největší rozmnožovací schopností. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše životy. Prospěšné houby slouží jako potrava či pomáhají léčit naše nemoci. Patogenní houby během krátké doby dokážou vyhubit celé živočišné či rostlinné druhy. Houby ovlivňují naše životy, i celou přírodu, daleko více než jste si dokázali představit. Přednáška nejen pro milovníky hub, kde se dozvíte obrovské množství zajímavých informací.
Miroslav Kolařík působí v Mikrobiologickém ústavu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se zabývá mykologií a hledá dosud neznámé druhy hub, sleduje, jestli neprodukují nějaké chemické látky, které mohou mít užitečné využití. Erudovaný odborník, který ví o houbách více než většina lidí dohromady.
Miroslav Kolařík, Ph.D
V letech 1997-2002 absolvoval magisterské studium biologie na botanické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Doktorský titul získal na téže katedře (2002-2007). Pracuje v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR a na Botanickém ústavu Přírodovědecké fakulty UK. Vyučuje několik speciálních mykologických kurzů a je školitelem nebo poradcem čtyř pregraduálních studentů. Jeho vědeckým zájmem je ekologie, diverzita a taxonomie (klasický i molekulární přístup) hub vázaných na hmyz (rod Geosmithia, Quambalaria, ophiostomatoidní houby), endofytů dřeva, půdních hub (především acidofilních), parazitů rostlin (Claviceps spp.) a Aspergillus spp. Je autorem monografie rodu Geosmithia. Úzce spolupracuje s pracovními skupinami na University of Florence (skupina A. Scala), Universtiy of Wisconsin (J. Hulcr), University of Bergen (L. Kirkendall), Colorado State University, Fort Collins (N. Tisserat), Agricultural University of Cracow (R. Jankowiak) a FABI, University of Pretoria (W. deBeer). Podílel se na 13 výzkumných projektech financovaných českou vládou a je autorem nebo spoluautorem 34 vědeckých publikací. Jeho H-index je 6 (na základě WoS).