Protažená páteř vytváří duchovní sílu koncentrace, která existuje mimo rušivé myšlenky a přemítání nad minulostí a budoucností, a ponechává vše na čerstvé panenské přítomnosti. (B. K. S. Iyengar)
Bolest zad a páteře velmi často pramení z nečinnosti, ze špatných pohybových stereotypů a také z našeho sedavého zaměstnání, kdy sedíme v předklonu, stále ve stejné poloze, i dlouhé hodiny bez protažení. Stahují se tak svaly celého těla, podél páteře, svaly zad a logicky tak přichází bolest. Spolu s vyklenutím břišních svalů. Protože všechno se vším souvisí a v těle to platí dvojnásob. Chcete-li pro svou páteř a celé tělo něco udělat, stačí si přehodit „výhybku“ v hlavě a začít pravidelně cvičit. V případě páteře je vhodné využít vedených lekcí, kde se naučíte správnému provedení cviků při ideálně nastavené sestavě, která vám přinese samá pozitiva. Na páteř působí tři druhy poloh zaměřených na páteř – záklonové, předklonové, úklonové a torzní.
Všechny záklonové jógové ásány působí aktivačně na psychiku, kdy se tělo napojuje na náš nervový systém. Velmi dobře kompenzují špatné držení těla, dlouhé sezení, nahrbená či ohnutá záda a napomáhají napřímení páteře a správnému držení těla. Nutností však je správné provedení, které nemá být z beder, ale z oblouku celé páteře po její celé délce. Mezi tyto pozice patří kobra, kobylka či luk.
Předklonové pozice a to především hluboké předklony – působí na protažení boků, hamstringů a lýtek, posilují stehna a kolena, aktivují břišní svaly, zlepšují trávení, snižují stres, úzkost, depresi a únavu, zklidňují mysl a uvolňují napětí v oblasti páteře, krku a zad. Uvnitř stimulují ledviny, játra a slezinu. Celkově pak zlepšují flexibilitu celého těla. Mezi předklonové pozice patří kleště (v sedě), hluboký předklon, čáp a další.
Úklonové pozice zlepšují pohyblivost páteře do stran, pružnost hrudníku. Zvyšuje se tak kvalita dýchání – prohlubují dech a směřují ho do bočních laloků plic (vždy na protahované straně), protažení svalstva trupu, harmonizují nervový systém, protahují svaly stehen a vazy kyčelních kloubů, působí proti vybočení páteře. Mezi úklonové pozice patří trojúhelník, poloviční trojúhelník, pozice závory, úklony do stran v sedu a další.
Torzní polohy neboli zkruty, jsou v józe zahrnuty s cílem mít pružnou a pohyblivou páteř, protáhnout zádové svaly a masírovat vnitřní orgány, které tím prokrví a pozitivně podpoří jejich funkci. V neposlední řadě mají kromě mnoha dalších přínosů také efekt zeštíhlení pasu. Lze je cvičit vstoje, vsedě, ale také vleže a velmi často jdou do příjemné bolesti (nepříjemná bolest už není chtěná). Pokud ásány jako Matsjendrova poloha, mudrc ve zkrutu, výkrut břicha, obrácená židle a další praktikujete pravidelně, vidíte velmi rychle zlepšování pružnosti a pohyblivosti své páteře. A to je rozhodně příjemné.
Udělejte něco pro svou páteř, celé tělo i mysl. Přijďte na lekci jógy do Recall centra v Sedmihorkách u Turnova. Pravidelné lekce pro začátečníky i pokročilé – rozvrh, popis, rezervace na www.recallcentrum.cz • Recall centrum – Sedmihorky 10 (b), 511 01 Turnov
Článek vznikl ve spolupráci s novinami Český ráj v akci – lifestylovou přílohou RESTART
foto: freepik.com